Endüstriyel Soğutmada İnovasyon

Sonkar Soğutma’nın endüstriyel soğutma alanında başlattığı en son teknolojik yenilikler nelerdir?

“Bu sektörde hizmet vermeye başladığımızdan beri (tam 20 yıl önce), dünyada uygulanmakta olan yenilikleri ülkemize getirmek ve yeni teknolojileri araştırmak ana hedefimiz olmuştur. Firmamız yeni uygulamalar ve araştırmalarda daima öncü olmuştur.

Açık Merkezi Soğutma Sistemlerimiz buna bir örnektir. 15 yılı aşkın bir süredir üretilen SNKMASH, SNKMA ve SNKMK (Sonkar Açık ve Kapalı Merkezi Soğutma Sistemi) modelleri, bağımsız devrelerle bir dizi ünite veya buharlaşma olmaksızın kapalı devrede yer çekimi olan BRG hava üflemeli soğutucular içerir.

Bu ekipmanı, 2005’e kadar, düşük enerji tüketimi ile birleştirilmiş optimal soğutma için kullanmayı düşünmeden önce kullanıma sunduk. Bir başka yenilik ve araştırma örneği 2000’lerin  ortasından beri Avrupa’da ve dünyada yapılmış olan yasal düzenlemelerin getirisiyle bu tür gaz kullanan ekipmanların imalâtını ve satışını zorunlu kılmasından önce kullanılmış olan alternatif ekolojik gaz kullanımıdır. Başından beri buna inandık ve bu, pazarın bir adım önünde kalabilmemiz anlamına geliyordu, bu yüzden bu gaz zorunlu hale geldiğinde, chiller ünitelerimiz zaten yıllardır kullanılmaktaydı. Birçok kullanıcı tarafından, Sonkar Soğutma ürünleri “gerçek” depolama ortamlarında önceden test edilmiş ve kalitesi onaylanmıştı.

Bu tip deneyimler, çok sayıda çeşitli uygulamasıyla beraber birçok makine serisini geliştirmemize yardımcı oldu. Ancak her zaman belirli bir teknik hassasiyetle tasarlanan tutarlılık ile kendimize sorduğumuz “Nitelikli ısı / sıcaklık kontrolü ne olacak?” sorusu, Sonkar Soğutma olarak bizler için çalışmalarımızı daha kaliteli üretime odaklamaya şartlandırmıştır.

Şans eseri değil, 2000’lerin başlarından beri, -40° C’ye kadar çalışma sıcaklıklarında ve özel amaçlar için kullanılan sıcaklık kontrol cihazlarını  üretiyoruz! Mükemmel sonuçlar elde edebilmek için gerekli know-how ve belki de daha önemlisi, neredeyse sıfır bakım ile ülkemizdeki çok az sayıdaki şirketten biriyiz.

Aslında, sıvıyı kontrol sıvısı olarak kullanan “alternatif”lerin aksine su sıcaklık kontrolörleri daha hassas olabilir ve zamanla daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Devam eden Ar-Ge çalışmalarımız, bakım ihtiyacını neredeyse sıfırlamamıza yardımcı oldu. Bu nedenle, gerçekten nitelikli teknoloji ürünü üreten güvenilir bir firma olduğumuzu gururla söyleyebiliriz.

Sonkar Soğutma’nın varlığı gıda ve likit gıda endüstrisi için soğutma ekipmanının ötesinde, bizim için büyük bir memnuniyet kaynağı olan ve şirketin büyümesini ve piyasadaki varlığını artıran diğer sektörlere yayılıyor. Dış pazarda, çok ciddi marjlara ulaşmış olan Sonkar Soğutma, “Dürüstlüğü ile özellikle son beş yılda, çok yönlü çalışmalarımızla, dünyanın dört bir yanındaki çok sayıda fuarda yer aldığımızı, dağıtım ve satış anlaşmaları kurduğumuzu söyleyebiliriz. 15’ten fazla ihracat distribütörlüğüne sahip olan Sonkar için istediğimiz sonuç, markamızın olağanüstü bir gelişimi ve tanıtımı olmuştur; bugün, evrensel olarak tanınıyoruz ve pazar varlığımız reklamlarla sınırlı değil, ama bu bizim için yinede yetmez…